http://forum.dict.pl/

Have, słowotwórstwo
http://forum.dict.pl/viewtopic.php?f=10&t=13371
Strona 1 z 1

Autor:  Kropek [ 2009-02-28, 20:26 ]
Tytuł:  Have, słowotwórstwo

Mam dwa pytania.

1. Często przeglądając moje stare zeszyty z angielskiego napotykam się na zdania z "HAVE". Nie dziwi mnie to w ogóle do momentu gdy dochodzę do pytań. I wtedy zawsze widzę, że jest użyta inwersja. Np. You have a book -> Have you a book?. Zastanawia mnie dlaczego nie może być "Do you have..."? I w ogóle jaki czas zostaje użyty w powyższych zdaniach? (zdaje sobię sprawę z tego, że te pytania są na poziomie szkoły podstawowej, ale jeszcze nikt mi tego porządnie nie wytłumaczył)

2. Druga sprawa to słowotwórstwo, czy istnieją jakieś zasady tworzenia czasowników od rzeczowników, rzeczowników od przymiotników itp. Niestety nie znalazłem takich w iternecie.

Autor:  grzegorz5 [ 2009-02-28, 21:51 ]
Tytuł: 

Ad1.

Układając pytania z "have" możesz używać obydwóch konstrukcji dowolnie. "Have you a book?" i "Do you have a book?" są poprawnymi konstrukcjami, a różnią się tylko tym, że ta pierwsza jest rzadziej używana.

Ad2.

Zajrzyj tutaj - http://www.ang.pl/tworzenie_czesci_mowy.html

Autor:  Kropek [ 2009-02-28, 22:13 ]
Tytuł: 

Grzegorzu dziękuje bardzo, właśnie o to mi chodziło. Byłem już na stronie, którą mi podałeś, ale w zupełnie innym wątku. Dziękuje za pomoc :).

Autor:  bag_of_bones [ 2009-03-01, 01:14 ]
Tytuł: 

Pytania have you a book nie radziłbym stosować zamiennie z do you have a book. Konstrukcja have you ......? jest rzadka i charakterystyczna dla języka formalnego.

W BrE można zastosować pytanie have you got a book?

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/