Teraz jest 2019-02-18, 19:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-04-29, 18:02 

Witam serdecznie,
w ramach zadania domowego, napisałam raport. W związku z faktem, iż nie jestem całkowicie pewna, co do jego poprawności... w każdym wymiarze ocenianym przez nauczyciela, zwracam się z uprzejmą prośbą o sprawdzenie go. Mam nadzieję, że nie jest bardzo źle. Z góry serdecznie dziękuję:)
Oto mój tekst:

Student transport
1. Introduction
The aim of this report is to describe the problem of student transport. In order to prepare it we interviewed students from all parts of the college.
2. Public transport
The bus station is quite far from the college and most students seem unwilling to walk that distance. The problem is that the majority of students cannot afford the taxi fare from the station and another problem is that the buses often run late.
3. Parking
The major problem is that the college car park is too small. Not surprisingly, it quickly becomes full. Moreover, according to students we spoke to, it is used by a lot of visitors.
4. Recommendations
All things considered, we have no hesitation in recommending that the car park is extended into the sports field. We find it the most realistic solution to the problem.

PostNapisane: 2008-04-29, 23:56 

Witam :)
basia0018 napisał(a):

Student transport
1. Introduction
The aim of this report is to describe the problem of student transport. In order to prepare it, we have interviewed students from all parts of the college.
2. Public transport
The bus station is quite far from the college and most of the students seem to be unwilling to walk the distance. The first problem is that the majority of students cannot afford the taxi fares from the station and the other is that the buses often run late.
3. Car parking space
The major problem is that the college car parking is too small. Not surprisingly, it quickly becomes full. Moreover, according to the students, whom we spoke to, it is used by a lot of visitors.
4. Recommendations
All things considered, we have no hesitation in recommending the car parking to be extended into the sports field. We find it the most realistic solution to the problem.

Zaznaczam, ze nie jestem nauczycielem, powyzsze sa tylko moimi prwatnymi sugestiami. :) Zwrocilbym tez uwage na to, ze powtarzajace sie slowo "problem" moze byc zastapione np. slowem "issue". Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-04, 14:16 

bardzo dziekuje za uwagi:)
pozdrawiam serdecznie,

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]