Teraz jest 2019-01-21, 18:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-05-28, 21:27 

Jestem samoukiem, więc wszystkie podpowiedzi i informacje będą mile widziane :) Aha, i w nawiasach napisałam to, co chciałam wyrazić, w razie, gdyby angielska wersja była niezrozumiała.

"1600 km in 14h. (in view of stopovers and our polish roads) it's really good result :)
Yeah, I am alive.
What is more, I enjoyed rollercoasters as much, that I tryied it many times (spodobały mi sie tak bardzo, że jeździłam na nich wiele razy), I had even the courage to go on the first places :) Brave girl.
Oh God, that was amazing. Admittedly my elbows are beaten-up, I have many scratchs and bruises, but what to do :)
We advanced the theory (wysunęlismy teorię), that I am just very small, and I had too many free place in a cabin. That's true, I just flew in cabins... Well, there is no doubt with one thing. I had great fun there and felt again like a child :) I have seen the most beautiful views in Italian Alps (It was the first time, when I have seen highway punched through the mountains ;) And unforgetable views are when you drive out from a tunell (with speed 190 km per hour) and see on both sides of highway several hundred meters abyss. Amazing.

I broken down all sorts of fears and have tried all. Blue tornado rocks, and was the greatest attraction there. I was in aquapark as well, and there I have made the most dangerous thing in my all life. I am afraid of water in water basin. Ofc if it has not more than 120 cm, everything is alright, but when it is higher, or when there are waves... I went down from slide which had more less 6 floors high (czy height?)... to swimming-pool. First 3-4 floors was almost plumb... I realised what I have done few seconds after I was in basin :) Kinda late :)
Anyway, that was really great experiance, and if you have ever possibility to use something like that, don't wonder (nie zastanawiaj się), just do it :)

dziękuję z góry i pozdrawiam.

PostNapisane: 2008-06-06, 19:59 

Nie poprawię całości - niektórych fragmentów nie rozumiem.
jak zwykle
poprawki
przesunięte słowa
uwagi
alternatywy

Ari napisał(a):
Jestem samoukiem, więc wszystkie podpowiedzi i informacje będą mile widziane :) Aha, i w nawiasach napisałam to, co chciałam wyrazić, w razie, gdyby angielska wersja była niezrozumiała.

"1600 km in 14h. (in view of stopovers and our Polish roads) it's a really good result :)
Yeah, I am alive.
What is more, I enjoyed rollercoasters so much, that I tryied it (this - tego lub them - ich) many times (spodobały mi sie tak bardzo, że jeździłam na nich wiele razy), I had even the courage to go on the first places ?:) A brave girl!
Oh God, that was amazing. Admittedly, my elbows are beaten-up, I have many scratches and bruises, but what to do (lub: who cares, lub: that's even not worth mentioning, itp):)
We developed a theory (wysunęlismy teorię), that I am just very small, and I had too much (niepoliczalny) free space in a (raczej the) cabin. That's true, I just flew in cabins... Well, there is no doubt with one thing. I had great fun there and felt again like a child :) I have seen the most beautiful views in Italian Alps (It was the first time, when I have seen highway punched through the mountains ;) And unforgetable views are when you drive out from a tunnel (with the speed of 190 km per hour) and see on both sides of the highway several hundred meters deep abyss. Amazing.

I've broken down all sorts of fears and have tried all (everything?). Blue tornado rocks, and was the greatest attraction there (???). I was in an aquapark as well, and there I have made the most dangerous thing in all my life. I am afraid of water in water basin. Ofc if it has no more than 120 cm, everything is alright, but when it is deeper, or when there are waves... I went down a slide more or less 6 floors high into the swimming-pool. First 3-4 floors was almost plumb... I realised what I have done a few seconds after I was in the basin :) Kinda late :)
Anyway, that was a really great experience, and if you have ever possibility to use something like that, don't think twice (nie zastanawiaj się), just do it :)

dziękuję z góry i pozdrawiam.

Ogólna uwaga: nie przejmuj się poprawkami typu "a/the" - ja wpisuję to "na czuja" (po przeczytaniu paru książek po angielsku). W sumie większość to drobiazgi.

POzdrawiam
Adams

Tytuł:
PostNapisane: 2008-06-15, 20:39 

many thanks :)

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]