Teraz jest 2018-12-10, 09:30

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-01-27, 23:58 

proszę o spradzenie i poprawienie błędów
dziekuje

People use the Internet everyday, not only at home but also at work and at school. They spend many hours surfing the net. But has this global network really changed our life? This situation has lots of advantages. Firstly, the Internet is very big source of knowledge. We can very easy get every information only by using browser. Secondly, it is petty cheep way to communicate over long distances and you can even see your interlocutor. Besides, you can book your ticket, book your hotel and you have unrepeatable opportunity to sell or buy unique thing. On the other hand, there are also some disadvantages. Some of people forget how to communicate in real life because they live virtually and they forget about feelings and emotions. Moreover, if you think that you are save and anonymous in the Internet you are mistaken. There is well developed hacking and lots of freaks who probably want something from you if you let them know about your exist. Furthermore, artists have no ownership to their work because everything is for free in the Internet for example: books, music and movies. I think the Internet changed our life a lot. Nowadays it is much more easier than it used to be few years ago. But there are also new threats and we should avoid them.

PostNapisane: 2010-05-18, 22:38 

People use the Internet everyday, not only at home but also at work and at school. They spend many hours surfing the net. But has this global network really changed our life? Most of people would say: yes. This situation has both advantages and disadvantages.

Firstly, the Internet is a very big source of knowledge. We can very easily get every information only by using browser.

Secondly, it is a pretty cheap way to communicate over long distances and you can even see your interlocutor.

Besides, you can book a ticket, or a hotel room and you have unrepeatable opportunity to sell or buy unique things.

On the other hand, some of people forget how to communicate in a real life because they live in a virtual world and they forget about feelings and emotions.

Moreover, if you think that you are safe and anonymous on the Internet you are mistaken. There is a well developed hacking and lots of freaks who probably want something from you if you let them know that you exist.

Furthermore, artists have no ownership to their work because everything is for free on the Internet, for example: books, music and movies.

To conclude, I think the Internet has changed our life a lot. Nowadays, it is much easier than it used to be a few years ago. But there are also new threats and we should avoid them.

Witam, nie wiem czy udało mi się wychwycić wszystkie błędy językowe ale się starałam. Mam nadzieję, że jeszcze ktoś na to zerknie...
Popracowałabym jeszcze trochę nad stylem i logiką... Unikałabym też bezpośrednich zwrotów do adresata typu "you, our", Zamiast pisać o 3 wadach i 3 zaletach wybrałabym po 2 najważniejsze i spróbowałabym je rozwinąć.
Podoba mi się że ilość argumentów za i przeciw jest jednakowa. Dobrze, że kolejne argumenty są wprowadzane z użyciem linking words typu : furthermore, moreover.

PostNapisane: 2011-07-17, 11:29 

Domyślam się że rozprawka ćwiczona na maturę? Poćwicz trochę nad stylem, da się to wyćwiczyć pisząc te essay'e np. raz w tygodniu, wtedy się to tak fajnie czyta.
Postaraj się wcisnąć trochę inwersji stylistycznej, czy emfazy, egzaminatorzy to lubią. Słownictwo jest ok. Oczywiście bardzo ważną rzeczą jest ćwiczenie prepositionów, a jak się zastanawiasz jakiego użyć, zastąp go parafrazą.
Swoją drogą, pisanie dłuższych tekstów jest bardzo dobrym sposobem na rozwój, nie tylko słownictwa, ale i gramatyki i płynnego formułowania zdań, takie moje spostrzeżenie :).

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]