Teraz jest 2018-10-20, 08:33

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-05-18, 23:00 

Witam.
Bardzo proszę o sprawdzenie mojego listu. Będę ogromnie wdzięczna za pomoc.

Dear Sir or Madam,

I am writing to you to express my disappointment after my stay in yours hospital. . It is private a hospital, I paid for service so I expected good conditions but I am really disappointment.

Firstly diagnosis was fatally. I had to wait a long time for results of medical tests. It is unacceptable in a private medical facility.

Another problem concern personnel. Nurses were arrogant and very lazy. When I asked for something I had to wait ages for this. And they couldn’t make an injections properly – they were really painful.

Next I was dissatisfied with food. I know that meal in hospital usually are not too tasty but dish which I ate were totally unsavoury.

Finally I was disappointed with equipment of the room. There were no television or radio which I expected in a private hospital. .

I want to express my strong dissatisfaction with this stay. I would therefore be grateful if you refund me part cost of this

I look forward to hearing from you.

Yours faithfully
XXX

Pozdrawiam
tinka

PostNapisane: 2010-05-18, 23:47 

Dear Sir or Madam,

I am writing to you to express my disappointment after my stay in your hospital. . It is a private hospital and I paid for service so I expected good conditions but I was(jak juz lecisz w Past to kontynuuj) really disappointed.

Firstly, diagnosis was fatal. I had to wait a long time for results of medical tests. It is unacceptable in a private medical facility.

Another problem concerns personnel. Nurses were arrogant and very lazy. When I asked for something I had to wait ages for that. And they could not make an injections properly – they were really painful.

Moreover, I was dissatisfied with food. I know that meals in hospital are usually not too tasty but dish which I ate was totally unsavoury.(to słówko mi nie pasuje ale nie wiem czy możnaby zastąpić)

Finally, I was disappointed with a room equipment. There were no television or radio which I expected in a private hospital. .

(I want to express my strong dissatisfaction with this stay)-(po co to pisać po 100razy?). I would therefore be grateful if you could refund me part of these costs.

I look forward to hearing from you.

Yours faithfully,
XXX

Jak dla mnie to takie bledy.

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]