http://forum.dict.pl/

"Supercharger" to nie turbosprężarka
http://forum.dict.pl/viewtopic.php?f=4&t=14968
Strona 1 z 1

Autor:  FrogsterPL [ 2014-03-29, 20:10 ]
Tytuł:  "Supercharger" to nie turbosprężarka

Witam.

Chciałbym zgłosić błąd związany ze słowem "supercharger", które absolutnie NIE OZNACZA turbosprężarki. Nie tłumaczy się tego również jako "superdoładowanie", jak zrobił tłumacz w kilku książkach Jeremy'ego Clarksona.

"Supercharger" to po polsku "sprężarka mechaniczna" lub "kompresor".

Stosowanie wyrażeń "kompresor" (lub w/w sprężarki) i "turbosprężarka" jest błędne, ponieważ zasada działania tych urządzeń jest inna. Cel mają co prawda ten sam - zwiększenie mocy silnika spalinowego - i oba rozwiązania polegają na dostarczeniu do komór spalania dodatkowej porcji powietrza.

Tyle tylko, że turbosprężarka napędzana jest energią spalin - strumień gazów napędza turbinę, a po drugiej stronie tego samego wałka jest sprężarka. Jak nazwa wskazuje, spręża ona świeże powietrze i tłoczy je do cylindrów.

W kompresorze mechanicznym, niezależnie od jego typu (jest kilka, np. Roots lub G-Lader), napęd pochodzi od silnika - sprężarka jest napędzana po prostu za pomocą paska, niczym alternator czy pompa wspomagania układu kierowniczego. Jest to rozwiązanie uważane za mniej efektywne niż turbodoładowanie, ale skutkujące znacznie lepszą reakcją silnika na XXX gazu (silniki z turbo dopiero na wyższych obrotach generują wystarczającą ilość spalin, by turbosprężarka pracowała wydajnie, co obchodzi się na różne sposoby, ale nie będę aż tak przynudzać).

Zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób, w szczególności niezainteresowanych motoryzacją, to sterta głupot, ale w fachowej prasie, książkach czy pismach zamiana tych dwóch określeń zostałaby potraktowana jako poważny błąd merytoryczny.

Pozdrawiam.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/