http://forum.dict.pl/

pytanie do specjalistów...
http://forum.dict.pl/viewtopic.php?f=5&t=12772
Strona 1 z 1

Autor:  jotembi [ 2008-09-20, 10:17 ]
Tytuł:  pytanie do specjalistów...

... i jednocześnie zachęta do dyskusji

zakładam że są tu także ludzie z branży, czyli tłumacze

i do was właśnie takie pytanie, złośliwe i podchwytliwe... z zastrzeżeniem, że oczywiście doceniam takie miejsca online jak dict.pl:

czy ktokolwiek z was przy pracy bazuje głównie na darmowych netowych zasobach słownikowych...? (ewentualnie zadając dodatkowe pytania tam, gdzie można je zadawać, no i w ostateczności sięgając po jakąś książkę typu "duży słownik")

a pytam dlatego, że ostatnio zaprzyjaźnione biuro poprosiło mnie o wyjaśnienie jakiemuś bardzo światłemu klientowi, że znaczenie pewnego terminu, jakie ten klient samodzielnie sobie wygrzebał z netowych zasobów, nijak się ma do rzeczywistego znaczenia tego konkretnego terminu w tym konkretnym tekście (chodziło o raczej hardcorowy język prawniczy)
klient dzielnie się bronił, przytaczając kilka takich właśnie darmowych zbiorów słówek, jakie można znaleźć online...
skądinąd w tymże biurze siedzi spore stadko bardzo początkujących tłumaczy, którzy nie mają zielonego pojęcia o istnieniu wielu bardzo solidnych i bardzo specjalistycznych słowników prawniczych, ubezpieczeniowych, technicznych itd, które można - i zdecydowanie warto - sobie kupić na płytce, jeśli człowiek miewa do czynienia z tekstami z danej dziedziny (w końcu w naszej branży chodzi - czy powinno chodzić - o szybkość na równi z jakością, więc praktyczniej jest klikać niż przerzucać po biurku stertę ciężkich i nieporęcznych tomów)

no więc jak to jest właściwie, czego najczęściej używają tłumacze, hę...?

z góry wielkie dzięki za odpowiedź!

pozdr, jotembi

Autor:  MPS [ 2008-09-22, 16:20 ]
Tytuł: 

Dict czy Ling to tylko jedna z pomocy w trakcie tłumaczenia, którą się oczywiście weryfikuje w innych słownikach, na stronach etc. gdy pojawiają się wątpliwości. Ani nie ma co demonizować ani idealizować :)

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/