Teraz jest 2019-09-18, 22:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-03-30, 13:03 

Witam

Zupełnie nie rozmiem, dlaczego nie można szybko zgłosić brakujących terminów.
Robienie tego przez rejestrację na forum jest długotrwałe i kłopoliwe. Z tego powodu na pewno wiele osób nie zgłasza nowych słów. (ja trafiłem na wiele takich słów z czego kilka było prostych i byłem bardzo zdziwiony, że ich nie ma... a konkurencja **** miała...)

System powinien być prosty. Ktoś zgłasza sam termin lub termin+proponowane tłumaczenie. Grupa ludzi to przegląda i po akceptacji dodaje. Można jeszcze prościej na modłe wiki zrobić. Niech taka propozycja od razu się dodaje z jakąś adnotacją, że nie jest jeszcze potwierdzona i zweryfikowana.

W ten sposób można by było DUŻO więcej słów dodawać. Sprawdźcie urbandictionary.com (chociaż ten słownik jest nastawiony na slang)

Co o tym myślicie?

PostNapisane: 2010-03-31, 22:57 

Można zgłaszać brakujące słowa bez logowania się na forum. Tak wygląda informacja dotycząca zgłaszania brakujących słówek:
..... nie zostało znalezione - proszę zgłoś hasło/wyrażenie do
forum DICT
Uzyskasz pomoc od innych użytkowników lub naszych moderatorów.
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany na forum, zrób to teraz przy użyciu
formularza zgłoszeniowego

Wystarczy podać nazwę użytkownika oraz e-mail!

[Pogrubienie: moje]
Instrukcja jest podana na talerzu, trzeba ją tylko przeczytać do końca. :-)

A co do dodawania nowych słówek do baz słownikowych, to nie jest to takie proste jak myślisz.
Po pierwsze: musi być weryfikacja tłumaczeń, które są zgłaszane. Gdyby jej nie było, słownik zaroiłby się od "radosnej twórczości" użytkowników i przestał być wiarygodny.
Po drugie: cały mechanizm wyszukiwania tłumaczeń to jest program, do którego nie da się wpisać nowych słówek tak łatwo, jak wpisujesz je do tabelki w excelu.
Po trzecie: tu nie ma sztabu ludzi i fundacji zbierającej pieniądze na rozwój - jak to ma miejsce w przypadku wikipedii.

Tak więc proces jest niestety długotrwały i na razie nie da się tego przeskoczyć.

Przeniosłam temat do działu "Cekawostki o DICT"

PostNapisane: 2010-04-01, 15:52 

Dorotko to chyba ty nie przeczytałaś dokładnie... mojego postu.

Ja wyraźnie mówię, że powinna być możliwość zgłaszania brakujących słów BEZ rejestracji na forum. Z tej prostej przyczyny, że 90% ludzi tego nie zrobi i słówko "nam ucieka" do następnego razu, kiedy ktoś je wykryje.

Dlatego moje pytania nadal pozostaje aktualne i według mnie jest DUŻYM problemem na dict.pl.

Wystarczyło by żeby admin dał dane:
1. ilość zapytań o słowa, których nie ma w słowniku
2. ile z tych słów jest zgłaszanych poprzez forum.

Ja zgaduję intuicyjnie, że 2 będzie stanowiło 5% tego z pkt 1 albo i mniej.

PostNapisane: 2010-04-03, 17:46 

Przeczytałam dokładnie :)
Sama zgłaszałam brakujące słówka, kiedy jeszcze nie byłam zapisana na forum.
Teraz widzę, że link do zgłaszania słówek dla osób spoza forum nie działa - pojawia się błąd. Nadam problem administratorom, żeby coś z tym zrobili.

PostNapisane: 2010-05-17, 15:49 

Niestety nie możemy się dogadać w takiej prostej sprawie:

http://www.dict.pl/dict?word=guardrail&words=&lang=PL

"guardrail nie zostało znalezione - proszę zgłoś hasło/wyrażenie do
forum DICT
Uzyskasz pomoc od innych użytkowników lub naszych moderatorów.
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany na forum, zrób to teraz przy użyciu
formularza zgłoszeniowego
Wystarczy podać nazwę użytkownika oraz e-mail! "

Jak jasno widać, z powyższego trzeba się rejestrować choćby przez podanie użytkonika i emaila. Ja twierdzę (uparcie), że 90% ludzi tego nie zrobi i słowo zostanie "stracone". Trzeba poprostu zamiast tego komunikatu zrobić prosty box do zgłaszania. KISS rule :)

Oczywiście wiem, że dodawanie słówek do słownika nie jest takie proste. Nie jestem aż takim dyletantem. Wiem również, że nie ma zastępów ludzi. Jednak ja mówię, o ZGŁASZANIU - pierwszym etapie. Potem można sobie przeglądać.

Poza tym można napisać krótką instrukcję jak zgłaszać - na przykład z podaniem linku do jakiegoś oficjalnego słownika Cambridge lub Oxford lub podaniem linka do artykułu, gdzie ktoś zetknął się z danym słowem.

PS: uważam, że temat jest bardzo istotny dla rozwoju dict.pl i przesuwanie go do ciekawostek nie ma sensu... Inna sprawa, że nie widzę w ogóle działu odpowiedniego. Powinien być prosty dział - interface/działanie strony www.

Pozdrawiam
Max

PostNapisane: 2010-05-18, 11:23 

Zgadzam się, że instrukcja jest napisana tak, że trzeba się zarejestrować na forum, żeby zgłosić brakujące słowo.
U mnie jednak link pod słowami: formularza zgłoszeniowego nie działa. Czy u Ciebie też?
Zgłosiłam problem do adminów.

Zgadzam się, że zgłaszanie brakujących słówek mailem bez rejestracji na forum jest wygodniejsze dla użytkowników. Kiedyś była taka możliwość, bo sama z niej kiedyś korzystałam. Ale...
Jeśli zgłoszenie zawiera tylko brakujące słowo a nie ma tłumaczenia (90% przypadków), to jest tylko w połowie użyteczne, zarówno dla zgłaszającego jaki i dla administratorów słownika. Zwykle użytkownik zgłasza, że brakuje mu słowa po czym znajduje go gdzieś indziej i już nie wraca z tą informacją.
Jeśli słowo jest zgłoszone na forum w działach:
PL: Polskie słowa i wyrażenia/Polish words and terms / Brakujące w DICT tłumaczenia polskich słów i wyrażeń
albo
EN: Angielskie słowa i wyrażenia/English words and terms / Brakujące w DICT tłumaczenia angielskich słów i wyrażeń
to wtedy jest to z pożytkiem i dla zgłaszającego i dla słownika: zgłaszający otrzymuje odpowiedź od innych użytkowników forum, czasem rozbudowaną o dodatkowe wyjaśnienia, a słownik zyskuje użyteczne tłumaczenie, które po weryfikacji można dołączyć do bazy.
Myślę, że rejestracja na forum nie jest skomplikowana i nie wymaga podawania wielu danych, więc jak komuś zależy to się zarejestruje. W końcu na forum można znaleźć wiele ciekawych informacji.

Zasady zgłaszania i wykorzystania nowych słówek i ich tłumaczeń są opisane w pkt. 16 i 18 Regulaminu forum.

Dla Twojej (i nie tylko) wiadomości: w ubiegłym tygodniu bazy słownikowe powiększyły się o ok. 600 słówek. :D

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]