Teraz jest 2020-02-23, 19:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-11-08, 18:57 

jestem słaby z angielskiego a muszę na wtorek napisać wypracowanie. czy możecie mi je sprawdzić??

To było rano. Było ciepło. Ja grałem w komputer. Usłyszałem dźwięk syreny strażackiej. Wyszedłem z domu. Rozejrzałem się. Dom obok stał w ogniu. Wydobywało się dużo dymu. Przed domem zebrało się dużo ludzi. Ludzie w domu podeszli do okna i je otworzyli Zdali sobie sprawę ,że są w niebezpieczeństwie. Oni prosili o pomoc. Strażacy gasili ogień. Przystawili drabinę do okna. strażak powiedział: pomogę wam! Ludzie zeszli po drabinie. Byli bardzo szczęśliwi, że żyją. Strażacy gasili ogień jeszcze bardzo długo. To był bardzo ciężki dzień dla strażaków. Na szczęści wszystko się dobrze skończyło.

This was morning. Warmth was. I played in computer. I heard the sound of the fireman's siren. I went out from house. I looked round. House by he stood in fire. A lot of smoke came out. A lot of men before house collected. Men in house approached to window and they unlocked it they Passed me matter ,that they are in danger. They asked about help. Firemen put out fire. They put close to window ladder. fireman said: I will help you! Men went down after ladder. They were very happy, that they live. Firemen put out fire yet very long. This was very heavy day for firemen. On all favours oneself it finished well.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-09, 01:44 

Suggested corrections, alternatives and moved words:

It was morning/It was in the morning. It was warm. I was playing a game on the computer. I heard the sound of the fireman's siren/of the fire alarm. I went out from the house/I went outside. I looked around. The house beside ours/The house next door was on fire/was in flames. A lot of smoke was coming out. A lot of people collected/gathered before/in front of the house. People in houses/at home approached/went to a window and they unlocked/opened it and they realized that they were in danger. They asked about/They called for help. Firemen put out/The firemen extinguished the fire. They put a ladder close/up to the window. The fireman said: I will help you! People went down the ladder. They were very happy, that they live/that they were alive. The firemen were yet/still taking very long to put out the fire. This was a very heavy/hard day for the firemen. Fortunately/luckily/happily it finished/ended well.

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]