Teraz jest 2020-02-23, 18:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-11-10, 13:14 

In my film family Kowalskich lives in a beautiful house with scary garden. Mr. and Mrs. Kowalska have one daughter Mary. Mary is very sad because she`s incurably ill. One day she goes to the garden and meets there Eorkusa. He`s a big goat. Eorkus say to her – “If you want be healthy you must eat some blue strawberries. This magic fruits are in the forest next to the mountain. I can help you but you must leave your parents and stay with me”. Girl really loves parents and she doesn`t want leave they. Then Mary goes to the forest by herself. She meets pretty cat Głodzilla. Głodzilla suggest her help. They together find forest and blue strawberries. Mary eat it. She recover. Girl and Głodzilla go to the home. Eorkus is very angry because Mary doesn`t want stay with him . He confine her. Luckily Głodzilla help Mary. Then Eorkus run away. In the end they lived happily ever after.

Wiem ze cos pomieszalam z czasami bo mnie nie bylo na lekcji i nie wiem o co chodzi. Napiszcie co jest zle i czy to wogole ma sens :P

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-10, 18:13 

Poprawilam to bo pomylilo mi sie napoczatku.Teraz chyba jest dobrze ale sprawdzcie mi :)

In my film family Kowalskich lives in a beautiful house with scary garden. Mr. and Mrs. Kowalska have one daughter Mary. Mary is very sad because she is incurably ill. One day she goes to the garden and meets there Eorkusa. He`s a big goat. Eorkus say to her – “If you want be healthy you must eat some blue strawberries. This magic fruits are in the scary forest next to the mountain. I can help you but you must leave your parents and stay with me”. Girl really loves parents and she doesn`t want leave they. Then Mary goes to the forest by herself. She is afraid of forest but she still goes. She meets pretty cat Głodzilla. Głodzilla suggest her help. Dalej they go together.They find blue strawberries in the forest. Mary eat it. She recover. Girl and Głodzilla go to the home. Eorkus is very angry because Mary doesn`t want stay with him. He confine her. Luckily Głodzilla help Mary. Then Eorkus run away. In the end everybody live happily.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-10, 18:15 

Wiecie moze jak bedzie po angielsku "dalej" w tamtym znaczeniu ??..W tekscie napisalam po polsku dalej bo nie wiedzialam.. prosze o pomoc !

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-10, 23:37 

poprawki
przeniesione słowa
alternatywy

W paru miejscach nie byłem pewny (i nie sprawdzam wszystkich nieznanych mi słów w słowniku ;) )

dictoman napisał(a):
Poprawilam to bo pomylilo mi sie na poczatku.Teraz chyba jest dobrze ale sprawdzcie mi :)

In my film the Kowalski family lives/the Kowalski's live in a beautiful house with a scary garden. Mr. and Mrs. Kowalski have one daughter, Mary. Mary is very sad because she is incurably ill. One day she goes to the garden and meets Eorkus there. He`s a big goat. Eorkus says her "If you want to be healthy/sane? you must eat some blue strawberries. This magic fruit is [tu nie jestem pewien, może These magic fruits are] in the scary forest next to the mountain. I can help you but you must leave your parents and stay with me". The girl really loves her parents and she doesn`t want to leave them. Then Mary goes to the forest by herself/alone?. She is afraid of the forest but she's still going deeper and deeper. She meets a pretty cat Głodzilla. Głodzilla offers/suggests her help. Further they go together.They find the blue strawberries in the forest. Mary eats them. She recovers. The girl and Głodzilla go back home. Eorkus is very angry because Mary doesn`t want to stay with him. He confines her. Luckily Głodzilla helps Mary. Then Eorkus runs away. In the end everybody lives happily.

Pozdrawiam
AdamS.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-11, 10:24 

Dzieki za pomoc :)

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]