Teraz jest 2020-02-27, 00:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-11-11, 10:29 

To moja rozprawka na temat: Is mass tourism a threat or a blessing for local communities?
Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
Po polsku:
W dzisiejszych czasach wiele ludzi podrózuje do innych krajów by poznawać nowe miejsca. Ludzie decydują się odwiedzić najpopularniejsze miasta świata by spędzić tam swoje wakację. Masowa turystyka jest błogosłąwieństwem ale może być też zagrożeniem dla lokalnych społeczności. Spróbuję wuytłumaczyć dlaczego tak jest.
Po pierwsze miejsca odwiedzane przez turystów szybciej się rozwijają ponieważ turyści przyjeżdzają i wydają tam swoje pieniądze. Jest to główna przyczyna dlaczego w takich miastach jest więcej restauracji, sklepów, kin etc. Co więcej lokalny handel jest zachęcający ponieaż są tam budowane nowe hotele i centra rozrywki. W dodatku mieszkańcy troszczą się o tradycję, historyczne zabytki i inne interesujące miejsca. Po drugie, turyści i ludzie miejscowi uczą się od siebie nawzajem. Ludzie rządzący jednym państwem mogą czerpać pomysły jak ulpeszyć swoje państwo. Wykorzystują doświadczenie z przeszłości żeby starać się wprowadzać ulepszenia.
Nie można zaprzeczyć, że wiele osób w jednym miejscu prowadzi do tego, że to zjawisko ma również wady.
Co więcej turystyka może być bardzo szkodliwa dla środowiska. Jest ono bardzo zniszczone przez spaliny i dymy. Wielu turystów rzuca śmieci na ulicę albo na plaże. Także dzika przyroda jest zniszczona wiele roślin i zwierząt umiera ponieważ nie potrafią przystosować się do zmieniających się warunków.
Co więcej masowa turystka przyciąga przestępców i handlarzy narkotyków. W miejscach, które sa przepełnione automatycznie dochodzi co nielegalnych interesów. Ponadto duże miasta są zatłoczone i hałaśliwe. Mieszkańcy muszą stać w korkach i długich kolejkach w sklepie. Jest to bardzo stresujące i denerwująe.
Podsumowując, dla niektórych lokalnych społeczności masowa turystka jest zagrożeniem dla innych błogosławieństwem. Decyzja jak ona działa na społeczności zależy od punktu widzenia. Ja uważam, że takie zjawisko zawsze będzie miało wady i zalety.

A to moja próbna tłumaczenia. Wiem, że tu jest pewnie wiele błedów, dlatego byłabym wdzięczna za chociaż pobieżne sprawdzenie ...

Nowadays, a lot of people travel through different countries getting to know new areas. People decide go to the most popular cities in the world to spend there their holiday.
Mass tourism is a blessing but also threat for local communities. I will try and explain of why that is.
Firstly, areas visited by tourists develop quickly because tourists bring and spend money. It is main reason why in these cities is more restaurants, shops, cinemas etc. What is more local trade is encouraged because new hotels and leisure centres are built. In addition, residents care about traditions, historical monuments and interesting places.
Secondly, tourists and locals may learn from one other. People who govern one country have idea how should improve their own town. They are able to use experience of the past to learn and do better.
There is no denying that many tourists in one place, lead to a number of disadvantages.
Furthermore tourism can be very harmful to environment. It is destructioned by fumes and smokes. Many tourists drop litters in the streets or on the beach. Also wildlife is destroying and many plants and animals die because they can't adapt to the changed habitat.
Moreover massive tourism attract crime morders and drugs dealling. In places, where are crowded of people automatically the do illegal interests.
What is more big cities are crowded and noisy. Locals have to stay in traffic jams and in long queues in shops. It s very stressful and irritating.
To sum up, for some local communities mass tourism is a threat for others it is a blessing. The decision of what the phenomenon means for comunities depends on different points of views. In my opinion there will always be advantages and disadvantages of mass tourism.

Dziękuje, jeśli ktoś to przeczyta i poprawi....Bo wiem, ze jest ona trochę za długa..

PostNapisane: 2007-11-11, 13:19 

Zgodnie z życzeniem, pobieżne poprawki... :wink:
błędy
alternatywy
słowa przesunięte
nie jestem pewien (coś mi się nie podoba, ale nie wiem, co :wink: )

honey napisał(a):
Nowadays, a lot of people travel to different countries to know/see new areas. People decide to go to the most popular cities in the world to spend their holiday there.
Mass tourism is a blessing but also a threat for local communities. I will try to explain why.
Firstly, areas visited/being visited? by tourists develop quickly because tourists bring and spend money there. It is the main reason why in these cities there is more restaurants, shops, cinemas etc. What is more, the local trade is encouraged because new hotels and leisure centres are built. In addition, residents care about traditions, historical monuments and interesting places.
Secondly, tourists and locals may learn from each other. People who govern one country have/may get ideas how they could/should improve their own town/country/area. They are able to use experience of the past to learn and do better.
There is no denying that many tourists in one place lead to a number of disadvantages.
Tourism can be very harmful to environment. It is being destructed by fumes and smokes. Many tourists drop litters in/on? the streets or on the beach. Also wildlife is beeing destroyed and many plants and animals die because they can't adapt to the changed habitat.
Moreover massive tourism attract crime and drugs dealling. In crowded places some people automatically do illegal interests/business.
What is more, big cities are crowded/congested and noisy. Locals have to stay in traffic jams and wait in long queues in shops. It is very stressful and irritating.
To sum up, for some local communities mass tourism is a threat and for other it is a blessing. The decision of what the phenomenon means for comunities depends on different points of view. In my opinion there will always be advantages and disadvantages of mass tourism.

takie różnice:
is destroyed - jest zniszczone (już jest zniszczone)
is being destroyed - jest niszczone (ten proces trwa)

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-11, 14:02 

Bardzo dziękuje ;)Mam nadzieję, że tyle starczy na jaką dobrą ocenę :)
A tak ogólnie to to jest tak w miarę dobrze? ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-11, 14:16 

Tu na forum jest bardzo aktywny Ken i bardzo pomaga w takich tekstach. Po moich poprawkach znajduje jeszcze z kilka, kilkanaście innych. Przy czym (np. ja) staram się nie ingerować strukturę i treść (jak najmniej zmian), a Ken dopisuje sporo alternatyw, które lepiej brzmią po angielsku.
Niestety, potrafię wyłapać tylko oczywiste błędy :cry:
Ogólnie nie jest źle. (zdarzaja się teksty z niemal co drugim słowem na kolorowo, ale nie sugeruj sie tym, że ktoś jest gorszy - staraj się być dobra). Błędy robią też osoby z natywnym angielskim - chyba tylko książki po korekcie są niemal pozbawione błędów :wink:

pozdrawiam

PS. w tekście jest za mało "the" jak na mój gust :wink: Ale tym razem nie ośmieliłem się wstawiać...

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-11, 21:33 

Honey, Adam has done fine and suggested excellant alternatives, even where he is uncertain.

Here are some more that I noticed:

. . . in these cities there are more restaurants . . .

It is being destroyed by fumes and smoke.

Many tourists drop litter in/on (both OK) the streets or on the beach,

Moreover massive tourism attracts crime and drug dealling.

In crowded places some people automatically do/conduct illegal transactions/business.

. . . and for others it is a blessing.

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]