Teraz jest 2020-02-26, 20:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-11-12, 17:04 

Jestem bardzo słaba z angielskiego ale próbowałam coś napisać. Prosze o sprawdzenie mojego krótkiego wypracowania i o poprawienie błędów. Z góry bardzo dziękuje :)

Lubię swój pokój. Znajdują się w nim dwa fotele. Obok foteli stoi mały stolik/ława. Na ławie stoją twa kwiatki. Obok okna znajduje się łóżko. Nie mam komputera w swoim pokoju, ale mam telewizor. Stoi on na małej półce/ szawce. Na podłodze leży miękki dywan. Ma on brązowy kolor. Ściany w moim pokoju mają pomarańczowy kolor. Mój pokój jest bardzo przytulny !

I like my room. there are two armchairs. next to the armchairs there is a small table. there are two flowers on the table. next to the window there is a big bed, i don`t have the computer in the room, but i have the tv. he is standing on the small shelf. a soft carpet lies on the floor. he has the brown colour. walls of my room have the orange colour. my room is very cosy!

:roll: Prosze o poprawienie. Próbowałam przynajmnien cos zrobić ;)
Mysle że zostanie to zauważone :)

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-12, 19:43 

Here my suggested corrections and alternatives:

I like my room. there are two armchairs. next to the armchairs there is a small table. there are two flowers on the table. next to the window there is a big bed, i don`t have a computer in the room, but i have a tv. it is standing/it sits on a small shelf. a soft carpet lies/is on the floor/there is a soft carpet on the floor. it has a brown colour/it is brown. the walls of my room have an orange colour/the walls are orange. my room is very cosy/cozy! (US http://encarta.msn.com/dictionary_/cosy.html)

Note: It is OK not to capitalize the first letter of a sentence when you are writing informally. However it you intend this to be formal, then: There are two flowers . . . Next to the window . . ., and so on.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-12, 21:17 

Thank you very much ! :D

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]