Teraz jest 2020-02-23, 18:33

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-11-25, 19:00 

Mam napisać na lekcję tekst o takim temacie:
How doeas traveling now differ from that in the past?
Proszę o sprawdzenie poprawności tekstu, który już napisałem. Musi mieć 250 słów, ja mam niestety ok.160. Jeżeli ktoś miałby pomysł, jak można dokończyć ten tekst to będę wdzięczny za każdą pomoc :)

In the past people didn't know that will can travel very fast and very far. Technological development procured that was arising a new vehicles. Now almost everybody in the world can move from place to place. A process of formation fast travels is going on from end of ninetheen century to today.

Formerly people was getting around for example at horses, camels. Today we can travel by: auto, train, metro, motor, aeroplane, bike and other vehicles. Trips were very comfortless and mercurial but a street trafic was very small. Recently vehicles are very comfortable and reach but more people have fatal accidents. A street trafic is to too big but that's ehy we are traveling by aeroplane. This type of trip is very safe but is also more expensive than for trip by auto. In the past travels were something new and fascinating. Now they are common but still the are cousing strong emotions.

PostNapisane: 2007-11-25, 22:56 

błędy
słowa przesunięte
alternatywy
komentarze

Mathi00 napisał(a):
Mam napisać na lekcję tekst o takim temacie:
How does travelling now differ from that in the past?
Proszę o sprawdzenie poprawności tekstu, który już napisałem. Musi mieć 250 słów, ja mam niestety ok.160. Jeżeli ktoś miałby pomysł, jak można dokończyć ten tekst to będę wdzięczny za każdą pomoc :)

In the past people didn't know that they would/could [comment: jedna z 2 propozycji, will/can w przeszłości zmienia formy na would/could] travel very fast and very far. Technological development procured/caused that new vehicles were invented. Now almost everybody in the world can move from place to place/from one place to another. A process of fast travel formation is going on from the end of the nineteenth century and still continues.

Formerly people were getting around for example at/on? horses, camels. Today we can travel by: car, train, metro/subway, motor, aeroplane, bike and other vehicles [what about ships (then and now)]. Trips were very comfortless and mercurial but a street traffic was very small. Recently vehicles are very comfortable and reach but more people have fatal accidents. A street traffic is too big but that's why we are travelling by aeroplanes. This type of trip is very safe but it is also more expensive than trip by car. In the past travels were something new and fascinating. Now they are common but still they are causing strong emotions.

W przybliżeniu, zostało jeszcze trochę...

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-26, 04:42 

Technological development procured/caused that new vehicles were invented/. . . procured/caused the invention of new vehicles.

Formerly people were getting around for example on horses, camels.

Street traffic is too big/much/There is too much street traffic but that's why we are travelling by aeroplanes/airplanes.

Trips were very comfortless and mercurial but the street traffic was very small/low.

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]