Teraz jest 2020-02-23, 19:04

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-05-25, 00:32 

Dear Sir,

I am writing to you because I left something in my hotel room. I want to ask about possibility of get back it.
I stayed in your hotel from 5th to 9th June and I was very satisfied with my accommodation and so nice service. Certainly I will recommend your magnificent hotel my all friends.
However, when I was in a plane I noticed that I had not my ring. I was frightened but I realized that I had left it on the night-table. The ring is gold with big green stone. It is not very valuable but it has huge importance for me because this ring is in my family from generation and I want to give it at one time my daughter.
I will be very grateful if you can send it back to me. Of course I am willing to cover any necessary cost.
I look forward to heaving from you.
Yours faithfully,

XYZ.

Tytuł: ...
PostNapisane: 2008-05-25, 00:50 

Hehe, tegoroczna matura poziom podstawowy? I to wygląda jakby przepisywana od kogoś, kto pisze "r" podobne do "v" (bo zamiast "heaving" powinno być "hearing") przez kogoś, kto słabo zna angielski :)

Sprawdziłem tego kilkadziesięt w poprzedni weekend. "Po maturalnemu" dostałabyś za to 4 punkty za informacje, 1 lub 2 za formę (zależnie od tego, czy zaliczono by ci to "heaving" jako ortografię, czy błąd językowy), 0 lub 1 za poprawność (wybacz, ale nie chce mi się wyliczać procentowego stosunku liczby błędów do liczby słów) i 1 za bogactwo. Gdybym ja to sprawdzał, 4+1+1+1 = 7.

Dear Sir,

I am writing to you because I left something in my hotel room. I want to ask you if there is any possibility to get it back.

I stayed in your hotel from the 5th to the 9th of June and I was very satisfied with both the accommodation and nice service. I will certainly recommend your magnificent hotel to all of my friends.

However, when I was on the plane I noticed that I did not have my ring. I was worried but then I realized that I must have left it on the night-table. The ring is gold with a big green stone. It is not very valuable but it has great importance for me because this ring has been in my family for generations and I want to give it to my daughter at one time.

I will be very grateful if you can send it back to me. Of course I am willing to cover any costs that will arise.

I look forward to hearing from you.

Yours faithfully,

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-25, 17:10 

hehe pomagałam sobie przykładowym rozwiązaniem matury wiec nie przepisywałam od nikogo;p

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-25, 17:12 

bardzo dziekuje za pomoc;)

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]