Teraz jest 2020-02-19, 10:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: list formalny
PostNapisane: 2008-06-12, 01:20 

witam, mam prosbe o sprawdzenie mojej pracy.. napisalam ja, ale nie wiem czy poprawnie.. jest to tekst dotyczący skargi na oboz w Szwajcarii, skarze sie na wyrzywienie i nocleg. a do tego nie odpowiada mi opieka medyczna. podaje jakiej rekompensaty oczekuje.
mam nadzieje ze ktos mi to sprawdzi ;] z gory bardzo dziekuje

Dear Mister XYZ
I am writing to complain about a summer camp in Switzerland. I have paid a lot of money to enjoy this amazing trip, but I have to say that it was far away from my expectations.
It was supposed to be an amazing trip including delicious cuisine. In reality, he food was untasty, not fresh and what is the most annoying thing expensive. In the brochure it was said that it is going to be completely free. What is more, the rooms turned out to be dirty and old. In addition, when my husband tried to get to the doctor after knee injury, the hotel hospital was closed. As a result, I hope that you will give us our money back, because it was a complete lie. If you won't do this, I assure you that I will go to the court.

I am waiting for your response.

XYZ

Tytuł:
PostNapisane: 2008-06-13, 21:54 

Hmmmm, chyba tylko 2 poprawki:
literówka: the food was untasty
W zdaniu "If you won't do this, I assure you that I will go to the court." jest jedyny skrót, których unikamy w listach oficjalnych.
(zreszta to akurat zdanie mi się nie podoba, bo nie pójdziesz do sądu, tylko założysz sprawę w sądzie... coś typu "Should you refuse my request, I will be enforced to undertake appropriate legal action")

Pozdrawiam
AdamS

Tytuł:
PostNapisane: 2008-06-15, 02:18 

Takich wielkich blędów to raczej nie ma, ale w prawdziwym liscie by się pisało tak (aha i nie ma słowa "untasty" - to się nie da prostu z polskiego "niesmaczne" przetłumaczyć):

--------------

Dear Mister XYZ

I am writing to complain about the summer camp in Switzerland. I paid a lot of money in order to enjoy an amazing trip, but I have to say that it was far below my expectations.

It was supposed to be an amazing trip including fine cuisine. In reality, the food was terrible, not fresh, and what is most annoying, expensive. In the brochure it said that it would be included in the price of the camp. What is more, the rooms turned out to be dirty and old. In addition, when my husband tried to see the doctor after a knee injury, the hotel clinic was closed.

As a result, I hope that you will refund our money, as the advertised services turned out to be a complete lie. If you will no do this, I assure you that I will go to court. (Lepiej: this, I shall be forced to take legal action.)

I await your response.

--------------

Adam S - "enforced" is not used in this sense (it relates to the enforcement of law, rules, etc). When you are pressed to do something, you use "forced" - "Your lack of response has forced me to take legal action."

Tytuł:
PostNapisane: 2008-06-15, 10:24 

thanks.

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]