Teraz jest 2020-10-01, 06:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-09-07, 18:17 

hEJ PRZETLUMACZYLAM PEWIEN TEKST JST ON MI POTRZEBNY NA PSYCHOLOGIE ALE NIE WIEM CZY DOBRZE CZY KTOS BY BYL TAK UPRZEJMY I SPRAWDZIL GO A WRAZIE CZEGO POPRAWIL WIELKIE DZIEKI :***
pOLSKI TEKST:

PAMIĘĆ FAŁSZYWA

Naukowiec przypomina wyniki interesujących badań sprzed czterdziestu lat. Elizabeth Loftus i John Palmer przedstawili osobom testowanym film z wypadku samochodowego.

Grupie pierwszej badanych zadano pytanie: Jak szybko jechały samochody, zanim się zderzyły? Druga grupa miała udzielić odpowiedzi na pytanie: Jak szybko jechały samochody, zanim się stuknęły? W grupie trzeciej pytanie brzmiało: Jak szybko jechały samochody, zanim się roztrzaskały?

Po tygodniu wszystkim zadano m.in. pytanie: Czy widziałeś potłuczone szkło? Chociaż na prezentowanym filmie z wypadku samochodowego w ogóle nie było potłuczonego szkła, to jednak badani z grupy trzeciej zdecydowanie częściej twierdzili, że szkło widzieli.

Jak pisze prof. Falkowski, pytanie, w którym występowało słowo "roztrzaskały", nasunęło skojarzenie z potłuczonym szkłem i wprowadzenie tego zdarzenia do pamięci oglądanego filmu.

Słowo "roztrzaskały" można było potraktować jako wskazówkę. Paradoksalnie jednak ta wskazówka zmyliła trop. Wytworzyła się fałszywa pamięć zdarzenia, jakiego nie było.

A to mój angielski:
About 40 years ago Elizabeth Loftus and John Palmer tested group of people. They show them the video from the car crash.

First group surveyed was asked the question- How quickly car were going before they impinged?
The second group was to answer the question- How quickly car were going before they beat?
Third group had to answer the question – How quickly car were going before they crashed?

After a week everybody were asked the same question– Have you seen beat glass?
Although the video presented with an cars accident did not have beaten glass, however, the respondents from the third group , more often were saying that they saw the beaten glass.

wielkie dzieki za wszystkie komenty
tekst jest mi potrzebny na jutro wiec prrrrrooooooosze pomożcie
z góry dzięki :P

Tytuł:
PostNapisane: 2008-09-07, 19:35 

hej
wiem że mi pomozecie no dalej może burza mózgów co?? :P please

Tytuł:
PostNapisane: 2008-09-07, 23:27 

This is merely a correction of your English. Unfortunately I do not have the time to also correlate it with the Polish original and suggest better translations.

--------------

Approximately fourty years ago, Elizabeth Loftus and John Palmer tested a group of people. They played them a video of a car accident.

The first group surveyed was asked the question, "How fast were the cars going before they had an accident?"

The second group was to answer the question, "How quickly were the cars going before they bumped each other?"

The third group had to answer the question, "How quickly were the cars going before they crashed?"

After a week everyone was asked the same question, "Can you remember seeing broken glass?"

Although the video showed cars involved in an accident, there was no broken glass to be seen. Yet the respondents from the third group were found to reply most often that, indeed, they had seen broken glass.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-09-09, 22:09 

Dzieki :)

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]