Teraz jest 2019-08-24, 00:15

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Holiday & GPS
PostNapisane: 2006-08-18, 19:12 

Hi

My sister and I are going to Poland in September for two weeks, we are staying in Krakow for three days then on to Zakopane for four or five days then ?. Looking for suggestions

Also

I have Tom Tom sat nav with a 12 sat receiver, it works fine in the UK but upgraded the software to cover Poland will the receiver be ok. Does anyone know?

I have been to Warsaw a few times on business

Julie

Tytuł: Recommendation
PostNapisane: 2006-08-30, 12:05 

It depends on what You want to see or visit. Personally I love mountains and everything what is connected with (photography, mountaineering, soft climbing etc). So, my recommendation is to hit Szczawnica, "capital" of Gorce & Pieniny mountains. It's on the East-North from Zakopane, about 30km. September is great month for long trips. Therefore you can plan many outings. Highest summit in Gorce is Turbacz (1314m). Wonderful view! 5 days is fine.

I don't know how much time You want to spend on visiting of our country. It is also possible to go down to Slovakia and see soutern part of Tatra mountains. If you consider that I recommend Kezmarok, Tatranska Lomnica (almost 2600m and great view!) and Poprad. Later on, You can come back to Szczawnica.

Further, You can go to Krynica (about 30km from Szczawnica on East). It is also worth seeing.

About the GPS receiver:
I had a possibility to use for a couple of times the newest model of Fijitzu Ziemenz N560 (no ads - You know what I mean :P ) It works really great. But I didn't use it in mountains. I just checked it on main roads almost in the whole country. There was no situation like "no service" or effect of "frozen device" where Your GPS cannot transmit data to satellite and seems to be dead. So, I think that You won'l have any problems with signal. Poland (as almost every country in Europe) is covered by about 30 satellites. You can choose one of them manually or it may be done by GPS automatically. It's up to You.

If You have some additional questions mail me at radko79@wp.pl

Have fun :D

PostNapisane: 2006-08-30, 21:37 

Radko79 napisał(a):
About the GPS receiver:
I had a possibility to use for a couple of times the newest model of Fijitzu Ziemenz N560 (no ads - You know what I mean :P ) It works really great.

Jak by Ci to delikatnie powiedzieć... Chyba ktoś komuś wcisnął jakąś chińską podróbkę... ;)
(A N560 nie jest jedynie odbiornikem GPS a PNA, czyli PDA z wbudowanym odbiornikiem GPS)

Radko79 napisał(a):
There was no situation like "no service" or effect of "frozen device" where Your GPS cannot transmit data to satellite and seems to be dead.

Łoboziu! :shock: A gdzieś Ty widział nadajnik GPS? Tymi podobno dysponuje jedynie US Army,a receiver, jak sama nazwa wskazuje, służy do odbierania sygnału z satelitów...
Jednym słowem: ROTFL :)

Radko79 napisał(a):
Poland (as almost every country in Europe) is covered by about 30 satellites.

A tutaj drugi ROTFL... 30 satelitów tylko nad Europą, no no no... :)

Radko79 napisał(a):
Have fun :D

I certainly had... :D

Tytuł:
PostNapisane: 2006-09-01, 08:44 

GZ, jeśli chodzi o:
Cytuj:
... where Your GPS cannot transmit data to satellite...

to oczywiście przyznaję Ci rację - napisałem bzdurę. Chodziło mi o odbiór sygnału, a nie o przesyłanie go do satelity. N560, jak słusznie zauważyłeś, jest Palmtopem w wbudowanym odbiornikiem GPS. Jednak, chodziło mi jedynie o sam odbiornik, więc rozpisywanie się na temat całego Palmtopa uznałem za bezcelowe.
Dlatego troszkę nie rozumiem stwierdzenia:
Cytuj:
Jak by Ci to delikatnie powiedzieć... Chyba ktoś komuś wcisnął jakąś chińską podróbkę...

To nie miała być prezentacja urządzenia ze wszystkimi jego funkcjami, a jedynie podparcie się faktem, że korzystałem z tego, a nie innego. Raczej nie traktuję go jako chińskiej podróbki ;)

Co do ilości satelitów to system GPS to:
Cytuj:
Człon kosmiczny systemu stanowią co najmniej 24 satelity krążące po 6 orbitach (po 4 na każdej). Zazwyczaj jest jeszcze kilka satelitów nadmiarowych.

Fragment tekstu poświęcony technice GPS.

Aktualnie konstelacja GPS zawiera 29 satelitów Block II/IIA/IIR/IIR-M. Czyli jak napisałem około 30. Obecnie odbiorniki cywilne śledzą nawet do 12 satelitów równocześnie i przy braku zakłóceń dokładność pomiaru jest nie większa niż 15m (nie mówimy od obiornikach korzystających z poprawek różnicowych systemów WAAS/EGNOS) Jednakże dokładne wartości błędów zależą również od parametrów odbiornika. Być może w "niedalekiej" przyszłości doczekamy momentu gdy systemy Navstar i Glonass będą ze sobą współpracowały. I wówczas ilość wszystkich satelitów systemów pozycjonujących zwiększyłaby się. Ale na mój gust taki moment nie nastąpi. Szybciej EGNOS niż Glonass.

Cytuj:
A tutaj drugi ROTFL... 30 satelitów tylko nad Europą, no no no...

A czy ja powiedziałem, że tylko nad Europą? Czytaj: Polska jako państwo europejskie. Żadne to odkrycie. :) Ale odnosi się to do:
Cytuj:
I have Tom Tom sat nav with a 12 sat receiver, it works fine in the UK...

I jeszcze jedno. Czy na prawdę tak bardzo się ubawiłeś?[/list]

Tytuł:
PostNapisane: 2006-09-01, 22:03 

Radko79 napisał(a):
Dlatego troszkę nie rozumiem stwierdzenia:
Cytuj:
Jak by Ci to delikatnie powiedzieć... Chyba ktoś komuś wcisnął jakąś chińską podróbkę...

To nie miała być prezentacja urządzenia ze wszystkimi jego funkcjami, a jedynie podparcie się faktem, że korzystałem z tego, a nie innego. Raczej nie traktuję go jako chińskiej podróbki ;)

A zerknij ino jeszcze raz do mojego poprzedniego posta i przeczytaj go dokładnie... Już? No to... jeszcze raz przeczytaj go dokładnie ;)
Czy teraz już wiesz o co mi chodziło, czy mam pokazać paluszkiem? :)

Radko79 napisał(a):
Co do ilości satelitów to system GPS to:
Cytuj:
Człon kosmiczny systemu stanowią co najmniej 24 satelity krążące po 6 orbitach (po 4 na każdej). Zazwyczaj jest jeszcze kilka satelitów nadmiarowych.

Fragment tekstu poświęcony technice GPS.

OK, przyznaję, umiesz posługiwać się Googlami... :)

Radko79 napisał(a):
Aktualnie konstelacja GPS zawiera 29 satelitów Block II/IIA/IIR/IIR-M. Czyli jak napisałem około 30. Obecnie odbiorniki cywilne śledzą nawet do 12 satelitów równocześnie

Pudło... :P Obecnie odbiorniki są w stanie odbierać sygnały z 20 (np. N560, na który się powołujesz) lub nawet 32 satelitów jednocześnie. Jest tylko jedno małe ale... Mogą nie oznacza, że odbierają!

Radko79 napisał(a):
Być może w "niedalekiej" przyszłości doczekamy momentu gdy systemy Navstar i Glonass będą ze sobą współpracowały. I wówczas ilość wszystkich satelitów systemów pozycjonujących zwiększyłaby się. Ale na mój gust taki moment nie nastąpi. Szybciej EGNOS niż Glonass.

Większą szansę, choć też niezbyt wielką (po zapowiedziach okrojenia budżetu) widzę na współdziałanie GPS z Galileo. A co do Egnos'a to... szkoda gadać ;) Satelity sobie fruwają a poprawek jak nie widać tak nie widać :) Ciekawe tylko, że Waas chyba działa, ale cóż, to ta lepsza półkula...

Radko79 napisał(a):
Cytuj:
A tutaj drugi ROTFL... 30 satelitów tylko nad Europą, no no no...

A czy ja powiedziałem, że tylko nad Europą? Czytaj: Polska jako państwo europejskie. Żadne to odkrycie. :)

To, że Polska to państwo europejskie, to pewnie nie (choć czasami miewam wątpliwości) , ale to, że widoczne są nad nią wszystkie satelity systemu (sam napisałeś, że jest ich około 30) to już prawie odkrycie na miarę nagrody Nobla... ;) Jak bym nie liczył to nie chce mi wyjść więcej jak 12... Geometria się kłania ;)

Radko79 napisał(a):
I jeszcze jedno. Czy na prawdę tak bardzo się ubawiłeś?

Wiesz, na prawdę poprawiłeś mi humor tym nadajnikiem i widocznością 30 satelitów, dzięki! :D
Ale nobody's perfect, even me, więc za bardzo się nie przejmuj moimi docinkami ;)

Pozdrawiam,
GZ

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]