Teraz jest 2019-08-23, 13:27

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2005-04-20, 16:37 

hello!
korzystam czesto i namietnie z dict.pl. mam jednak kilka uwag ktore moglyby polepszyc funkcjonalnosc dicta.

1. czy strona http://www.DICT.pl/index.html z ktorej jest przekierowanie na http://dict.pl/plen jest niezbedna? jest to czasem dosc irytujace gdy bardzo szybko chcesz cos znalezc a tu czasem nawet pare sekund opoznienia w oczekiwaniu na przekierowanie na strone wlasciwa. rozumiem ze moze ta strona jest po to aby zaindeksowac dicta wysoko w wyszukiwarkach, lecz mnie to nieco irytuje. mysle, ze juz czas zastanowic sie nad usunieciem tego :).

2. siedze aktualnie pare tygodni w anglii i nie mam polskich czcionek. mysle ze dla waszych programistow nie bylo by problemem aby np. ze slowem: zolty polaczyc w bazie slowo zolty ale polskimi literami. wiem, ze nad polem do wpisania sa polskie literki, ale tu chodzi o szybkosc z jaka potrzeba slowka. dlatego wlasnie dict jest taki fajny bo dziala szybko. ale moze dzialac jeszcze szybciej! pomyslcie o tym.

3. czy jest mozliwosc aby polaczyc dicta z okienkiem wyszukiwarem w firefoxie? fajnie by bylo i to by moooocccnnnooo jeszcze przyspieszylo znajdowanie : ). mialem sie zajac sprawdzeniem czy i jak to mozna zrobic lecz z braku czasu... a pisze o tym przy okazji wiec nie jest to az tak wazne dla mnie [przynajmniej teraz ;)]. moze ktos cos o tym wiecej wie?

dobra, tyle malkontenctwa. robicie super robote i tak trzymac! [choc zawsze mozna cos ulepszyc :>].
pozdro.
M4cI3k

PostNapisane: 2005-04-20, 19:07 

takaczapka napisał(a):
hello!
korzystam czesto i namietnie z dict.pl. mam jednak kilka uwag ktore moglyby polepszyc funkcjonalnosc dicta.

Witaj w klubie ;)

Cytuj:
1. czy strona http://www.DICT.pl/index.html z ktorej jest przekierowanie na http://dict.pl/plen jest niezbedna? jest to czasem dosc irytujace gdy bardzo szybko chcesz cos znalezc a tu czasem nawet pare sekund opoznienia w oczekiwaniu na przekierowanie na strone wlasciwa. rozumiem ze moze ta strona jest po to aby zaindeksowac dicta wysoko w wyszukiwarkach, lecz mnie to nieco irytuje. mysle, ze juz czas zastanowic sie nad usunieciem tego :).

Nie wiem jak wygląda sprawa z indeksowaniem ale jeśli objerzysz sobie źródło tej strony to zobaczysz, że umieszczono na niej kod, którego zadaniem jest wykrycie, czy słownik ładowany jest z komputera czy też może z PDA i w tym drugim przypadku przekierowuje zapytanie na stronę zoptymalizowaną do wyświetlania na PDA.

Cytuj:
2. siedze aktualnie pare tygodni w anglii i nie mam polskich czcionek. mysle ze dla waszych programistow nie bylo by problemem aby np. ze slowem: zolty polaczyc w bazie slowo zolty ale polskimi literami. wiem, ze nad polem do wpisania sa polskie literki, ale tu chodzi o szybkosc z jaka potrzeba slowka. dlatego wlasnie dict jest taki fajny bo dziala szybko. ale moze dzialac jeszcze szybciej! pomyslcie o tym.

3. czy jest mozliwosc aby polaczyc dicta z okienkiem wyszukiwarem w firefoxie? fajnie by bylo i to by moooocccnnnooo jeszcze przyspieszylo znajdowanie : ). mialem sie zajac sprawdzeniem czy i jak to mozna zrobic lecz z braku czasu... a pisze o tym przy okazji wiec nie jest to az tak wazne dla mnie [przynajmniej teraz ;)]. moze ktos cos o tym wiecej wie?

Co do pozostałych punktów to się nie wypowiadam bo nie wiem, ale jakiś czas temu było chyba w sekcji News opisane rozszerzenie do Mozilli/FF/TB o nazwie DictionarySearch, dzięki któremu wystarczy zaznaczyć dane słowo lub frazę i w menu kontekstowym wybrać tłumaczenie - otwiera się wówczas oddzielna zakładka z tłumaczeniem. Rozszerzenie o możesz znaleźć tutaj. Jeśli będziesz miał jakieś pytania odnośnie konfiguracji to śmiało pytaj.

Pozdr,
GZ

Tytuł:
PostNapisane: 2005-04-24, 12:56 

Dziękujemy przede wszystkim za obszerne uwagi!

Ad. 1
Faktycznie na indeksowaniu nam zależy, choć sprawę szybkości przełączania stron będziemy analizować, rozszerzenie przepustowości łącza internetowego również. Wysoka pozycja w rankingach (taką już właściwie posiadamy), to zwiększona liczba użytkowników oraz większe przychody z reklamy. Warto nadmienić, że przychody te to zaledwie ok. 10% kosztów ponoszonych przez ASTEC na utrzymanie i rozwój słowników :-( Cóż, pozostaje jednak satysfakcja, że udało nam się być dostrzeżonymi w Polsce i może nie tylko.

Ad. 2
Uwzględnienie haseł "bez ogonków" to dla programistów faktycznie problem do pokonania, choć trzeba podkreślić, że niekoniecznie łatwy, jeśli wziąć pod uwagę utrzymanie zadowalającej szybkości tłumaczeń. DICT wyróżnia się w stosunku do innych słowników tym, że umożliwia podanie dowolnej części hasła lub nawet dowolych części kilku haseł jednocześnie w dowolnym języku. Tłumaczone jest więc nie tylko jedno hasło, lecz wiele na raz! To duże uproszczenie dla użytkowników, zwiększa jednak wyraźnie obciążenie serwera. Należy sobie uświadomić, że doba ma 86.400 sekund, natomiast codziennie obsługujemy 200.000 odpytań. Wypadają średnio 2 odpytania na sekundę, choć w godzinach "szczytu" kilka raz więcej. Aktualnie codziennie rozsyłamy 3 Gigabytes danych. Według statystyk ( http://www.dict.pl/statistics.jsp ) liczba ta stale rośnie. Musimy więc być ostrożni z rozbudowywaniem algorytmów - te bardziej złożone wymagają znacznie większej mocy obliczeniowej. Kilka miesięcy temu zainwestowaliśmy w nowy serwer dla słowników. Niedługo czeka nas zapewne kolejna inwestycja. Ale i tak cieszymy się, że zainteresowanie naszymi słownikami rośnie :-)

Pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: 2005-04-26, 16:50 

do > ad. 2. rozumiem. szybkosc szybkosc szybkosc. ba, nawet wiem cos o tym.

dodatkowo do punktu 3. dodatkowa infromacja dla popularyzacji. nie wiem czy uzywacie firefoxa, a jak nie to powinniscie (tu wiecej info: http://www.firefox.pl/ ), ale ma on mozliwosc przeszukiwania roznych slownikow na pasku. nowe zrodla do przeszukiwania mozna pobierac ze strony http://mycroft.mozdev.org . gdy w formatce na stronie http://mycroft.mozdev.org/install.html zaznaczy sie language: Polish lub country: Poland , mozna znalezc polskie zrodla. mysle ze powinniscie tam sie znalezc :). konkurencja juz tam jest ;).
jak chcecie to moge rozpoznac temat co i jak trzeba zrobic zeby tam byc. na razie nie mialem czasu : ).

pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: 2005-04-27, 20:32 

takaczapka napisał(a):
Gdy w formatce na stronie http://mycroft.mozdev.org/install.html zaznaczy sie language: Polish lub country: Poland , mozna znalezc polskie zrodla. mysle ze powinniscie tam sie znalezc :). konkurencja juz tam jest ;).
jak chcecie to moge rozpoznac temat co i jak trzeba zrobic zeby tam byc. na razie nie mialem czasu :).

Rozmawiałem dziś z osobą kompetentną i dowiedziałem się, że odpowiednie wtyczki do Firefoxa i Mozilli już od jakiegoś czasu istnieją (zarówno dla DICT jak i dla DeP) i zostały przesłane do Mycroft już w lutym b.r. ale do tej pory nie było od nich żadnej odpowiedzi. Na stronie przeznaczonej do zgłaszania nowych wtyczek znajduje się informacja, która nieco ten stan rzeczy wyjaśnia:
Cytuj:
Notice: The mycroft volunteers are too busy with other issues right now and cannot cope with the heavy workload. Please understand that right now, there are too many pending requests and that we don't take any other requests until we can catch up with the current ones. Thank you.

Gdyby jednak ktoś baaardzo potrzebował takich wtyczek, to jestem w ich posiadaniu więc można się do mnie zgłosić (np. przez wiadomość prywatną) to podeślę.
Poza tym jeśli dalej nie będzie odzewu od Mycroft to prawdopodobnie zostaną one udostępnione tymczasowo gdzieś na stronach słownika.

Tytuł:
PostNapisane: 2005-05-28, 21:48 

Taaak. Po 3 miesiacach wreszcie jakas informacja o wyslanych pluginach:

Mycroft napisał(a):
They're in the inbox... along with many other plugins.
We will get to them as soon as possible.
Thanks for contributing.

Chyba umiescimy je do sciagniecia na naszych stronach... :)

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]